Oszczędzać, czy inwestować

Oszczędzać, czy inwestowaćPosiadasz nadwyżki finansowe, nie pracują na siebie? Zacznij oszczędzać lub inwestować. Czas wykorzystać ich potencjał. Zdecyduj jaka forma pomnażania środków jest dla Ciebie odpowiednia. „Skarpeta” i większość ROR nie chroni naszych pieniędzy nawet przed inflacją.

Niezależnie od ilości kapitału jakim dysponujemy warto pamiętać o możliwości dywersyfikacji posiadanych oszczędności i inwestycji. Połączenie oszczędzania i inwestowania, może zarówno zabezpieczyć nas przed trudną sytuacją na rynku jaki osiągnąć wyższy zysk w przypadku hossy.

Oszczędzanie to pewny zysk najczęściej na niewysokim poziomie, inwestowanie to możliwość uzyskania wyższego zysku ale także strat. Należy jednak brać pod uwagę także inflację. W przypadku niskiego oprocentowania lokaty czy konta, spadek wartości pieniądza może powodować stratę.

Największe znaczenie w dokonaniu wyboru powinna mieć wiedza. Można ponieść konsekwencje, jeżeli nie znamy zasad wybranej przez nas formy oszczędzania lub inwestowania. Należy najpierw zapoznać się z warunkami danej oferty. Inwestowanie wymaga od nas większej znajomości rynku, i bardzo dokładnego zapoznania się z daną ofertą.

Przed podjęciem decyzji musimy zastanowić się, jak długi ma być okres, na który zdeponujemy pieniądze w instytucji finansowej. Jeżeli okres ma być krótki wybór inwestycji może się wiązać większym ryzykiem, konieczne jest także bieżące śledzenie inwestycji. Jeżeli mamy pieniądze odkładane na wakacje, na remont, bezpieczniejszym rozwiązaniem jest oszczędzanie.

Jeżeli deponujemy środki na czas kilku czy kilkudziesięciu lat, warto poświęcić czas na rozpoznanie rynku i dokładne zapoznanie się z ofertą inwestycyjną. Prostszym i bezpieczniejszym sposobem będzie oszczędzanie jednak może nie przynieść zadowalających zysków.